MerliX

650 Kč

eJoy

660 Kč

Zerex

720 Kč

Proerecta

599 Kč

Primulus

569 Kč

Vimax

1 099 Kč

Clavin

945 Kč

TABULKA HODNOCENÍ TABLETEK

Syfilis

Syfilis (syfilida) je staronové chronické infekční multisystémové onemocnění, které zažívá v posledních letech renesanci, nejen u nás. Počet lidí nakažených syfilidou stoupá a přenáší se pohlavním stykem, ale také intrauterinně, velmi zřídka krevními transfúzemi nebo kontaktem.

Jde o pohlavní nemoc způsobenou bakterií (spirochetou) Treponema pallidum z čeledi Spirochaetacea. Jde o velmi jemnou bakterii so spirálovitým a vývrtce podobným tvarem, velikosti 5–15 mikrometrů. Při pozorování v mikroskopu je diagnosticky důležitý její kývavý a rotační pohyb.

HISTORIE A PŮVOD

Podle různých zdrojů chorobu do Evropy z Nového světa přinesli Kolumbovi námořníci. Nejdříve, pro podobný průběh a příznaky, byla syfilida přiřazená k lepře. Na konci 15. století se už „stihla“ podílet na porážce armády Karla VIII.

Z akutního onemocnění, které vedlo k rychlé smrti, se postupně stalo onemocnění chronické, jak ho známe dnes. Období renesance můžeme považovat i za období vlády syfilidy. Trpěli jí František I, Jindřich VIII, Ivan Hrozný, Benvenuto Cellini, Karel VIII, Franz Schubert, Oscar Wilde.

Bakterie Treponema palidum byla objevená až v roce 1905 týmem lékařů (Schaudinn, Hoffmann, Stiles, Pfender a Vuillemin). Léčba syfilidy se přizpůsobovala novým objevům a vědomostem tehdejší vědy.

V začátcích se doporučovala koupel v jelením mléku nebo v krvi netopýrů. Později se používaly masti se rtutí, které měly množství nežádoucích účinků jako vypadávání vlasů, zažívací potíže, vředy v ústní dutině, ztrátu zubů a podobně. Šíření syfilidy zastavilo až objevení penicilínu. Od roku 1953 počet onemocnění u nás výrazně klesl.

NÁKAZA SYFILIDOU

Syfilidou se můžete nakazit:

 • pohlavním stykem nebo sexuálním stykem (mezi muži a ženami, jakož i stejným pohlavím),
 • kontaminovanými předměty, které používá nemocný syfilidou v době, kdy se z jeho těla bakterie vylučuje (zubními kartáčky, příbory, utěrkami apod.),
 • z nakažené matky na plod během těhotenství (vrozený syfilis).

Nemoc se přenáší z člověka na člověka slinami, semenem, vaginálním výtokem, krví, nemocnou kůží. Syfilida může být vrozená nebo získaná. Většina nakažených lidí má získanou syfilidu. Když se onemocnění včas rozpozná, dá se úplně vyléčit. Neléčená syfilis však vede až k smrti.

Chraňte se. Nejlepším způsobem, jak se ubránit před pohlavními nemocemi, je používání bariérové ochrany – kondomu. Kupte je ve větším množství, ideálně přes internet, finančně se to vyplatí nejvíc. Já kupuji značku v e-shopu Vibratory.net.

VROZENÁ SYFILIDA

Přenáší se z matky na plod během těhotenství. Pokud je těhotná žena nakažená syfilidou neléčená, může se jí narodit nemocné nebo mrtvé dítě nebo dojde k předčasnému potratu. Čtvrtina nakažených dětí se rodí mrtvých nebo umírá krátce po narození. Až polovině  neléčených žen se syfilidou se rodí děti nakažené syfilidou. Tyto děti mají vážně poškozené srdce, mozek a oči.

INKUBAČNÍ DOBA

Inkubační doba syfilidy neboli doba od nakažení se a vstupu infekce do organismu až po projevení se prvotních příznaků je velmi rozdílná. Nejkratší zaznamenané případy trvaly jen 9 dní, ale byl zaznamenaný i opačný extrém – 90 dní. V průměru se udává inkubační doba zhruba 3 týdny neboli 21 dní.

Získaná syfilis

Probíhá ve třech hlavních stadiích:

PRVNÍ STADIUM

V místě, kde vnikla do těla bakterie způsobující syfilis, vzniká tvrdý nebolestivý vřed. Místem vniknutí infekce jsou nejčastěji pohlavní orgány – penis, vnější části ženské vaginy, vnitřní části vaginy, okolí orgánů, ústa nebo konečník. Do týdne po vniknutí infekce se objevuje nebolestivé zduření lymfatických uzlin v blízkosti místa vniknutí nákazy. Mohou, ale nemusí se objevit další příznaky jako slabost, únava, zvýšení teploty, bolesti. Žena, která je těhotná, může syfilis přenést na plod i na svoje dítě při porodu.

Druhé stadium

Typické pro toto stadium syfilidy je zduření lymfatických uzlin na některých částech těla, jako vnitřní straně rukou, spodku chodidel, hrudníku, břichu. Na těle se začnou objevovat vyrážky, skvrny na kůži a na sliznici v ústech. Dochází k vypadávání vlasů, ztrácí se pigment. V okolí genitálií se tvoří velké ploché nebo vypouklé šedobílé skvrny až otevřená ložiska. Tyto rozpadající se vředy jsou vysoce infekční a v tomto stádiu se objevují také horečka, únava, bolesti hrdla a ztráta chuti k jídlu.

Syfilis příznaky léčba

Postižení různých orgánů v sekundárním stádiu syfilidy:

Ledviny – syfilitická nefritida

Játra – syfilitická hepatitida s ikterem

Oči – iritis specifica, neuritis n. optici

Mozek – syfilitická meningitida, cefalea

Pohybový systém – sternalgie, dolores osteocopi nocturni

Celková alterace organismu – pocit choroby.

TŘETÍ STÁDIUM

V tomto stádiu dochází k poškození srdce a cév, kůže, kostí a kloubů. Postižený je i mozek a nervová soustava, což často později vede k neurologickému selhání až demenci. Příznaky jsou ztráta paměti, nervozita, zmatenost, porucha schopnosti vyjadřovat myšlenky a jiné. V konečném stádiu syfilidy člověk slepne, ztrácí reflexy, trpí únikem moči a stolice, je úplně dementní. Onemocnění končí smrtí.

SYFILIS V TĚHOTENSTVÍ

K ohrožení plodu dochází nejčastěji, pokud žena otěhotní v latentní fázi, když nepociťuje žádné příznaky nemoci a cítí se dobře. Bakterie mohou proniknout přes placentu a napadnout plod těhotné ženy, čímž se syfilis přenese na nenarozené dítě. Po porodu se může také nakazit mateřským mlékem. Tomuto plodu nebo dítěti je následně diagnostikovaná vrozená forma syfilidy. Následky jsou individuální – potrat nebo předčasný porod.

Novorozenci mají napadená játra a slezinu. Dochází k abnormálním srůstům kostí, kostním deformacím nebo tvoření zánětů v oslabených orgánech. Také se mohou projevit hnisavé vyrážky jako u dospělých jedinců. Může být narušený i vývoj orgánů, může způsobit hluchotu nebo zákal rohovky se slepotou. Jiná forma syfilidy může způsobit progresivní paralýzu těla, která se podobá třetímu stádiu rozvinuté nemoci u dospělého jedince. Některá onemocnění jsou natolik agresivní, že mohou dítě usmrtit do jednoho roka života.

Z toho důvodu by si ženy nakažené syfilidou měly chorobu vyléčit v těhotenství, případně absolvovat odběr pupeční krve. Z té se dá určit, zda je plod nakažený syfilidou, a začít tak léčbu penicilinem.

Ochrana by měla být vždy samozřejmostí, především když střídáte partnery a neplánujete těhotenství. Tabletku Escapelle je nutné užít nejpozději 72 hodin po nechráněném pohlavním styku, aby se předešlo těhotenství. Tabletka ellaOne dokonce může zabrat i 120 hodin po styku. Neužívejte je však jako náhradu antikoncepce, mají velmi nepříjemné vedlejší účinky. Kondom by měl být absolutním základem, pokud nemáte stálého partnera.

ŠÍŘENÍ SYFILIDY

Za rozšířením syfilidy stojí rizikové chování, například:

Nechráněný pohlavní styk s osobou, jejíž zdravotní stav a předcházející sexuální chování nám není známé. Člověk se může také nakazit při vaginálním, análním nebo orálním styku.

Sex bez kondomu, který umožňuje přímý kontakt a zároveň také poškození sliznic. Člověk se může nakazit přes pohlavní orgány, konečník, ústa.

Tetování nebo piercing na kůži s použitím jehel a předmětů, které nebyly před aplikací sterilní.

Injekční užívání drog – podávání drog použitou jehlou, stříkačkou nebo použitím společného roztoku drogy s  jiným člověkem.

Promiskuitní střídání partnerů

Prostituce

Ochrana

Nejdůležitější je prevence. Základem je věrnost sexuálních partnerů a dodržování zásad bezpečného sexu neboli používání kondomu. V případě sexuálního života používat méně rizikové sexuální praktiky, při kterých nedojde k vniknutí semene, poševní tekutiny nebo krve do těla nebo na sliznice pohlavních orgánů nebo úst partnera.

Je důležité, aby všechny těhotné ženy navštěvovaly během těhotenství gynekologa a absolvovaly léčbu v případě, že se u nich syfilida zjistí. Nemocní se syfilidou musí dodržovat pokyny a poučení ošetřujícího lékaře.

Důležitou součástí je také hygiena v domácnosti, používání dezinfekčních přípravků při uklízení, praní v domácnosti nakaženého. Bakterie způsobující toto onemocnění je citlivá na běžně dostupné dezinfekční přípravky, které ji účinně ničí.

V případě nitrožilního užívání drog používat vlastní jehlu, stříkačku a roztok drogy. Určitě se však užívání drog vyhnout.

Poznat zdravotní stav sebe i svého partnera, nejlépe ještě před sexuálním stykem. Čím dříve člověk zjistí, že je nakažený syfilidou, tím dříve může vyhledat odborníka a vyléčit se.

Vyšetření

Pro správnou diagnózu se provádějí sérologická vyšetření, která mají zjistit přítomnost protilátek v krvi nebo mozkomíšního moku. Provádějí se i další specifické testy, které se dělají 4 týdny po nákaze. Méně častá forma vyšetření je odběrem stěru z postiženého místa. Odebraný vzorek se zkoumá pod mikroskopem. Pacient je po dobu dvou let podrobně sledovaný.

Léčba

Léčba syfilidy penicilinem se jako terapeutikum při syfilidě osvědčuje už desítky roků, není toxický a pro svoji treponemocidní vlastnost je mimořádně účinný. Délka aplikace v injekční formě závisí na stádiu onemocnění. Nejkratší léčba trvá nejméně 14 dní. Při pozdějším stádiu syfilidy léčba trvá 3 až 4 týdny. Při přecitlivělosti na penicilín se doporučuje tetracyklin nebo erytromycin. Léčba syfilidy patří výhradně do rukou dermatovenerologa.

DISPENZARIZACE LÉČENÝCH PACIENTŮ

Jde o další sledování léčených pacientů, a to opakovanými sérologickými vyšetřeními a opakovanými vyšetřeními různých specialistů. Velmi důležité je vyšetření a léčba sexuálních partnerů.

Situace v Česku

U nás proběhla v 50. letech minulého století celostátní tzv. PCH akce, zaměřená na pohlavní nemoci. V průběhu 2 let byla vyšetřená celá populace ve veku 15–45 roků a následně bylo přeléčeno 18 000 lidí s diagnózou syfilis.

V dalších letech se onemocnění objevovalo jen sporadicky. Výrazný vzestup výskytu syfilidy byl zaznamenaný až v 90. letech 20. století. Když se onemocnění včas rozpozná, dá se úplně vyléčit.

V případě zjištění onemocnění byste měli léčit nejen sebe, ale také lidí kolem, hlavně sexuální partnery. Při jakémkoliv podezření na infekci jsou muž i žena povinni absolvovat vyšetření u doktora. Pamatujte, že syfilis může končit i smrtí, proto dbejte zejména na prevenci.

Produkt

Účinky

Moje hodnocení

Objednat

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

5/5

Recenze MerliX

Perfektum
650 Kč
Senior
790 Kč
vítěz testování

Objednat MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

4,5/5

Recenze eJoy

660 Kč

Objednat eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

4/5

Recenze Zerex

720 Kč

Objednat Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3,5/5

Recenze Proerecta

599 Kč

Objednat Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšení libida
 • Snížení únavy
 • Zlepšení erekce
 • Předčasná ejakulace

3/5

Recenze Primulus

569 Kč

Objednat Primulus

Andrimax

Andrimax zvětšení penisu přírodní tabletky
 • Zvětšení penisu
 • Zvýšení libida
 • Zlepšení erekce
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Andrimax

1 290 Kč

Objednat Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Vimax

1 099 Kč

Objednat Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Clavin

945 Kč

Objednat Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze E-reX 24

890 Kč

Objednat E-reX 24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *