MerliX

650 Kč

eJoy

660 Kč

Zerex

720 Kč

Proerecta

599 Kč

Primulus

569 Kč

Vimax

1 099 Kč

Clavin

945 Kč

TABULKA HODNOCENÍ TABLETEK

Spermiogram

Snažíte se o rozšíření vaší rodiny a nedaří se vám to? Stále větším globálním problémem současné generace mladých mužů se stává neplodnost. Na zjištění stavu vaší plodnosti a kvality spermií existuje vyšetření, které vám o vašich spermiích řekne víc – spermiogram.

Co od něho můžete očekávat, jaké hodnoty a výsledky se mohou objevit a v neposlední řadě, co vlastně znamenají? Nechci v tomto článku nahrazovat lékaře, chci jen, abyste měli víc informací o tomto vyšetření před tím, než se ho rozhodnete absolvovat. Vždy je přece lepší být dopředu informovaný a muž nemá potom až takové obavy z vyšetření. Existují i domácí typy testů, ale ty nedokážou být tak spolehlivé jako profesionální spermiogram.

Co je spermiogram?

Spermiogram představuje speciální test na vyšetření plodnosti u mužů – jde o laboratorní vyšetření semene, ze kterého se dá zjistit kvalita a životaschopnost spermií. Také umí určit, zda je problém s neplodností na straně muže.

Jde o levnější a rychlejší způsob vyšetření než je test plodnosti u žen. Proto se doporučuje, aby v páru nejdříve absolvoval tento test muž.

Co je jeho smyslem?

To asi není třeba nějak speciálně vysvětlovat. V první řadě je cílem zjistit, zda muž dokáže oplodnit svoji partnerku, a v případě, že nedokáže, zjistit původ problému. Může jít o více faktorů – nízká kvalita spermií, nízký počet spermií apod. Na základě těchto výsledků se dá určit opatření na zvýšení plodnosti nebo stanovit formu léčby.

Jak probíhá vyšetření

V první řadě je potřebné odebrat vzorek na vyšetření. Musí být dostatečně kvalitní, aby výsledky vyšly co nejpřesněji. Vzorek ejakulátu musí být odevzdaná ve sterilní nádobce od lékaře, proto se nedoporučuje tento proces provádět doma.

Při převozu k lékaři se může vzorek znehodnotit a na vyšetření v laboratoři musí být odeslaný do půl hodiny. V nemocnicích a na klinikách mají na tyto účely speciální kabinky, ve kterých budete mít dostatek klidu, času a pohodlí, abyste mohli masturbovat a svůj vzorek ejakulátu odevzdat.

Ten se později pošle na odbornou expertízu do laboratoře, kterou provádí lékař nebo laborant. Výsledky základního testu byste se měli dozvědět do hodiny, ty komplexní byste měli mít k dispozici do 10 dní.

Na co nezapomenout

Příprava před vyšetřením na spermiogramu není nijak speciální. Jediné, co musíte dodržet, je sexuální abstinence. Doporučuje se i vyhýbání se alkoholu, drogám nebo těžkým lékům. Pokud jste užívali v posledních dvou měsících antibiotika, je vhodné vyšetření odložit.

Nemějte strach, nejde o žádné nekonečné měsíce abstinence, ale o přibližně 2 až 4 dny, kdy se doporučuje vynechat masturbaci či sexuální stimulaci za účelem dosažení reprezentativního vzorku ejakulátu. Na druhé straně to s délkou abstinence není třeba přehánět, protože při delší abstinenci se může ve vzorku vyskytnout větší počet slabých a starých spermií. Celkově kvalita ejakulátu obvykle kolísá, protože spermie vznikají 70 dní.

Někomu zase celkem nevyhovuje masturbování v cizím prostředí do nádobky. Zkuste se uvolnit a popovídat si o tom s partnerkou. Možná její přítomnost vám pomůže při překonání tohoto stresu a spolu dosáhnete lepší výsledek.

Vyšetřete se třikrát

Pokud chcete mít co nejpřesnější výsledky, měli byste si spermiogram zopakovat třikrát. Interval mezi vyšetřeními by měl být aspoň měsíc.

Kolik stojí spermiogram?

V případě, že vám vyšetření doporučí lékař, náklady hradí pojišťovna. Když si ho vyžádáte sami, zaplatíte si ho sami. Základní vyšetření spermií se provádí u specialistů – androlog, urolog, ty komplexnější testy poskytují Centra asistované reprodukce.

Cena spermiogramu je kolem 800 Kč, při komplexním vyšetření jde o sumu přibližně 5000 Kč a víc.

Jaké faktory test hodnotí

V první řadě jsou to údaje o objemu, počtu spermií, barvě, konzistenci a pH ejakulátu. Zjišťuje se i pohyblivost spermií nebo odchylky v morfologii. Ostatní údaje mohou ukázat, že ejakulát neobsahuje protilátky vůči vlastním spermiím, procento geneticky nedokonalých spermií nebo jiných složek jako krvinky či baktérie.

Počet spermií

Počet je velmi podstatný údaj, který poví mnoho informací. Čím vyšší je počet spermií, tím větší je šance k oplodnění vajíčka a otěhotnění. Při výsledcích se bere do úvahy jen počet životaschopných spermií, které jsou schopné oplodnit vajíčko. Provádí se prostřednictvím Maklerovy počítací komůrky nebo počítačovým analyzátorem.

Životnost spermií

Spermie mají všeobecně krátkou životnost. Mají určitý čas na to, aby se dostaly k vajíčku a oplodnily ho. Pokud je životnost spermie velmi krátká, nedostane se tak do blízkosti vajíčka a k oplodnění nedojde. Vyšetření tohoto faktoru probíhá tak, že do vzorku ejakulátu se přidá barvivo, které zbarví jen mrtvé spermie.

Barva

Vzhled a barva spermií toho neprozradí moc o schopnosti oplodnit vajíčko. Pokud se však projeví netypické zbarvení, může to signalizovat závažnější problém. Může jít například o krev v semenu, což může představovat infekci a následně ovlivnit plodnost muže.

Konzistence

Další údaj, který nám dokáže něco říct o kvalitě ejakulátu. Díky dobré konzistenci ejakulátu se spermie dokážou rychle pohybovat směrem dopředu a dostat se úspěšně k vajíčku ženy. Po ejakulaci dochází ke zkapalnění ejakulátu. V případě, že se tak nestane, jde o problém, který může ovlivnit pohyb spermií ke svému cíli.

Pohyblivosz spermií

Údaj, který úzce souvisí se životností spermií. Je velmi důležitým faktorem při úspěšném oplodnění ženy. Spermie se musí pořádně rychle obracet, aby se dostaly k vajíčku. Když se pohybují jiným směrem, dochází k vážné deformitě a šance na oplodnění výrazně klesá. Spermie se v pohyblivosti dělí, podle Světové zdravotnické organizace, na: nepohybující se spermie, nepostupující spermie, pomalu postupující spermie, rychle postupující spermie.

Obsah látek

Podstatné nejsou jen spermie, ale i další látky, které se v ejakulátu nacházejí. Přítomnost fruktózy je v pořádku, protože ta spermii vyživuje a dodává energii k pohybu k vajíčku. Naopak, mikroorganismy, bakterie nebo bílé krvinky signalizují, že něco není v pořádku. Zkoumá se i přítomnost protilátek, které by mohly zjistit imunologickou neplodnost. Provádí se prostřednictvím MAR testu.

Morfologie

Deformované spermie mají nízkou šanci na oplodnění vajíčka. Když je podobně zdeformovaných spermií v ejakulátu mnohem víc, než je norma, výrazně se snižuje šance otěhotnění. Častými anomáliemi spermií jsou zdeformované hlavičky, dvojité hlavičky, dvojité bičíky apod.

Objem

Správný objem ejakulátu by se měl pohybovat přibližně v hodnotě 2 až 6 mililitrů. Pokud je ejakulátu méně, může to představovat problém. Jde o zajímavý údaj, ale sám o sobě neřekne o plodnosti nic, protože podstatné je množství a kvalita spermií, které se v ejakulátu nacházejí.

pH ejakulátu

pH ejakulátu by mělo být zásadité, což ochrání spermie v kyselém prostředí pochvy. Pokud je pH jiné, toto poševní prostředí spermie zabije.

Nezoufejte, pokud byl váš první spermiogram negativní. Nemusí to ještě nic znamenat. Divili byste se, kolik z vašich blízkých ho už absolvovalo a ocitli se ve stejně frustrující situaci. Muži mezi sebou nesdílejí intimní problémy nad pivem, proto o mnohých problémech vašich přátel nevíte. Není to žádný konec světa. Pokud chcete před dalším spermiogramem trochu pomoci svému organismu, neuchylujte se k syntetickým lékům, které slibují i nemožné. Zkuste zatím vitamíny a výživové doplňky na bázi přírodního původu, které jsou bez nežádoucích účinků.

Standardní normy podle who

Tyto normy byly stanovené v roce 2010 a považují se za normální hodnoty

 

 • objem ejakulátu: od 1,5 mililitru
 • koncentrace spermií v ejakulátu: minimálně 15 milionů na 1 mililitr
 • celkový počet spermií: minimálně 39 milionů
 • životnost: minimálně 58 % živých spermií
 • barva: bílá
 • pH: víc než 7,1
 • podíl pohyblivých spermií: minimálně 40 %
 • podíl spermií s progresivním pohybem: aspoň 32 %
 • morfologie spermií: více než 4 % s normální stavbou
 • bílé krvinky: méně než 1 milion
 • MAR test: méně než 50 %
Jaký objem spermií je v pořádku

Výsledky vašeho testu mohou odhalit tyto diagnózy:

Normospermie – představuje výsledky, které jsou ve výše uvedených hodnotách.

Oligozoospermie – ukazuje nižší počet spermií v ejakulátu.

Asthenozoospermie – pohyblivé spermie mají snížené hodnoty nebo mají horší pohyblivost.

Theratozoospermie – počet spermií, které mají normální tvar, je snížený.

Nekrozoospermie – představuje mrtvé spermie v ejakulátu.

Azoospermie – v ejakulátu se nenacházejí žádné spermie.

Leukocytozoospermie – leukocyty a bílé krvinky jsou přítomné v ejakulátu.

Jak vylepšit hodnoty spermiogramu

Pokud vaše výsledky ve spermiogramu neukazují velmi přívětivé výsledky, nic ještě není ztracené. Stále můžete upravit svoji životosprávu a pokusit se tak dosáhnout lepší výsledky.

Spolu se spermiogramem by měl muž podstoupit také vyšetření pohlavních orgánů, aby bylo vyloučené, že za špatné výsledky je zodpovědné skryté onemocnění.

Muži se zhoršenými výsledky by měli zvýšit příjem vitamínu C, E a B12. Také pomůže zinek, selen, kyselina listová či koenzym Q10. Také pomůže pravidelný kofein v malých dávkách, který zlepšuje prokrvení, ale také mléčné výrobky nebo kvalitní maso. Určitě si dopřejte víc zeleniny a ovoce.

Spermie jsou odrazem celkového zdravotního stavu a životního stylu muže. V případě špatných výsledků by měl omezit co nejvíc stres, přijímat vyváženou stravu a najít si dostatek času na odpočinek, sport a spánek.

Zanedbat nelze ani oblečení a kvalitní spodní prádlo. Přehřívání může zavinit horší kvalitu spermií, a proto je vhodné nosit volnější střihy kalhot, při sedavém zaměstnání se pokusit víc hýbat, omezit sauny nebo horké koupele.

Základem je však odstranění všech nepříznivých vlivů jako kouření, alkohol, drogy, obezita a chemikálie v prostředí. Pokuste se tyto faktory omezit na minimum.

Léčba neplodnosti

Pokud nepomohla změna životního stylu, měli byste se obrátit na klasickou léčbu, která spočívá v chirurgické, hormonální nebo imunologické léčbě. Ani přes takovou snahu vám ani to nemusí zaručit okamžité změny.

Mužská neplodnost se léčí prostřednictvím asistované reprodukce, kterou doporučuje i Světová zdravotnická organizace. Jde o nejčastější formu léčby, která se používá při nízkém počtu a poruchách pohyblivosti spermií. Do ženských vajíček se vpichují spermie, které se získávají při umělém oplodnění.

Existují tabletky na zlepšení plodnosti?

Přísun dostatku vitamínů je pro mužské tělo velmi důležité, zejména v případě, že je není možné získat normální formou stravy. Existují výživové doplňky, které jsou speciálně určené i na zvýšení šance na početí. Jde o koncentraci těch správných výtažků z rostlin, aminokyselin a minerálů pro lepší spermatogenezi. Z minerálů jsou to zejména zinek a selen. V případě rostlin je to kotvičník. Podívejte se nejen na jejich přítomnost, ale také na koncentraci. Výhod těchto výživových doplňků je několik.

 • Jejich složení je založené na čistě přírodní bázi a nenajdete v nich žádné chemické látky.
 • Nejsou vázané na předpis, a proto není potřebná návštěva lékaře a lékárny.
 • Pomáhají nejen při zlepšení plodnosti, ale i jiných faktorů, které ovlivňují sexuální život, jako libido, pevnost erekce apod.
 • Přípravek je možné užívat dlouhodobě, takže během pokoušení se o oplodnění.

Pokud máte o tyto výživové doplňky zájem, připravil jsem pro vás pořadí produktů, které by vám mohly nejvíc pomoci při vylepšení plodnosti. Sestavil jsem je podle koncentrace účinných látek v kapslích. Přehledný žebříček najdete pod článkem. Držím palce!

Produkt

Účinky

Moje hodnocení

Objednat

MerliX

MerliX PerfektumMerliX Senior
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

5/5

Recenze MerliX

Perfektum
650 Kč
Senior
790 Kč
vítěz testování

Objednat MerliX

eJoy

eJoy tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

4,5/5

Recenze eJoy

660 Kč

Objednat eJoy

Zerex

Zerex tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

4/5

Recenze Zerex

720 Kč

Objednat Zerex

Proerecta

Proerecta tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3,5/5

Recenze Proerecta

599 Kč

Objednat Proerectu

Primulus

Primulus tabletky na problémy s prostatou
 • Zvýšení libida
 • Snížení únavy
 • Zlepšení erekce
 • Předčasná ejakulace

3/5

Recenze Primulus

569 Kč

Objednat Primulus

Andrimax

Andrimax zvětšení penisu přírodní tabletky
 • Zvětšení penisu
 • Zvýšení libida
 • Zlepšení erekce
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Andrimax

1 290 Kč

Objednat Andrimax

Vimax

Vimax tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Vimax

1 099 Kč

Objednat Vimax

Clavin

Clavin tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze Clavin

945 Kč

Objednat Clavin

E-reX 24

E-rex24 tabletky na podporu erekce
 • Zlepšení erekce
 • Zvýšení libida
 • Předčasná ejakulace
 • Léčba prostaty

3/5

Recenze E-reX 24

890 Kč

Objednat E-reX 24

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *